Titta

Odens rike - albanska

Odens rike - albanska

Om Odens rike - albanska

Animerade berättelser av de fornnordiska gudasagorna - om Asgård, Yggdrasil, Tors hammare, jätten Ymer och världens undergång Ragnarök. Följ den vise guden Oden när han försöker hålla ordning bland sina egna och bland jättar och odjur, samt hur bråkmakaren Loke hela tiden ställer till det. På albanska. Berättare: Shuquri Sejdijaj.

Till första programmet

Odens rike - albanska : RagnarökDela
 1. Qysh në fillim të kohëve ekzistonte
  një parandjenjë-

 2. -se bota do
  të shkatërrohej një ditë.

 3. Në luftën që u zhvillua në mes të
  Perëndive dhe atyre-

 4. -që quheshin Vaner
  gjigantit Mimer ia prenë kokën.

 5. Kur koka e tij u rrokullis
  në pusin e mençurisë-

 6. -gjethet e drurit Ygdrasil
  u zverdhën për herë të parë.

 7. Gjethet e drurit botëror
  ranë në ujin e mençurisë.

 8. Kurse Nornornat paralajmëronin kohë
  të vështira kur fijet e jetës-

 9. -u ngatërruan shumë.

 10. Fundi i botës quhet Ragnarok.

 11. Janë këto ngjarje të tmerrshme
  që i parafytyrohen Oden-it:

 12. Kur druri botëror vdes dhe bota
  fundoset në detin e madh.

 13. Por para Kiametit, vijnë tre dimra
  t'ashpër njëri pas tjetrit-

 14. -që së bashku quhen dimri Fimbul.

 15. Gjatë dimrit Fimbul ngrihet
  i tëri frashri Ygdrasil.

 16. Bora në Asgord është aq e lartë sa
  mezi shihen kapelat e perëndive.

 17. Në Valhall mbretëron ngrica...
  Dhe vera ngrihet në shtamba.

 18. Dhe pas dimrit Fimbul,
  vjen Kiameti - Ragnarok!

 19. Në mëngjesin e kësaj ditë ogurzezë,
  këndojnë tre gjela-

 20. -dhe thërrasin për luftë
  në Utgordin e gjigantëve-

 21. -në Valhallin e perëndive... Dhe në
  mbretërinë e të vdekurve të Helja.

 22. Lufta kolosale zhvillohen në tokë.

 23. Kushërinj dhe shokë
  kthehen kundër njëri-tjetrit.

 24. Stuhi e madhe frynë
  në majën e Ygdrasilit-

 25. -dhe e theu
  një nga degët e tij më të mëdha.

 26. Ajo bie mbi gjarprin Midgordsormen-

 27. -dhe ai e lëshon
  së kafshuari bishtin e tij.

 28. Në të njëjtën kohë, ujku Fenrisulven
  e këputë zinxhirin e tij dhe kështu-

 29. -dy vëllezërit përbindësh e lirojnë
  të atin e tyre, Loke-un-

 30. -që qëndronte i lidhur
  që kur e kishte dërguar Balder-in-

 31. -në botën e të vdekurve.

 32. Lartë në qiell vërsulen ujqit
  si kurrë më parë-

 33. -dhe e arrijnë vajzën Diell dhe
  djalin Hënë... Dhe i gëlltitin ata.

 34. Pas kësaj,
  e gjithë bota bie në errësirë.

 35. Deti ngritët dhe e vërshon botën dhe
  mbi valët e tij lundron Nagelfar-i:

 36. Një anije e ndërtuar nga thonjtë
  e njerëzve të vdekur.

 37. Kapiten nuk është askush
  më pak se sa vet Loke-u-

 38. -kurse ekuipazhi përbehet nga
  gjigantet që janë armiq të perëndive.

 39. Nga Utgordi marshon
  armata e gjigantëve të zjarrit-

 40. -të cilëve iu bashkohet edhe Loke-u
  me bijtë e tij, gjarprin dhe ujkun.

 41. Nga ana tjetër vijnë
  gjigantët e acarit-

 42. -dhe të gjithë së bashku marshojnë
  drejtë Asgordit.

 43. Perëndia shikim-mprehtë Heimdall
  i sheh ata duke ardhur nga larg-

 44. -dhe i bie bririt të tij Gjallar
  për t'i paralajmëruar perënditë.

 45. Gjithë Asgordi përgatitet për betejë.

 46. Dhe këtu në Asgord,
  në fushën e Vigrid-it-

 47. -zhvillohet beteja e fundit mes
  perëndive dhe armiqve të tyre.

 48. Tori lufton
  kundër gjarprit Midgordsormen.

 49. Ai ia del ta vrasë gjarprin, por vdes
  edhe vet nga helmi i gjarprit.

 50. Frej vritet në betejë
  kundër gjigantëve të zjarrit.

 51. Heimdal-i lufton
  kundër Loke-ut dhe të dy vdesin-

 52. -duke vrarë njëri-tjetrin.

 53. Dhe perëndinë më të madhe, Oden-in,
  e gllabëron ujku Fenrisulven.

 54. Por, biri i Oden-it, Vidar-i
  hakmerret për të atin.

 55. Ai e shkel ujkun në nofullën
  e poshtme duke ia shqyer gojën.

 56. Të gjitha perënditë dhe përbindëshit
  vdesin në Kiametin - Ragnarok.

 57. Zjarri përhapet mbi gjithë botën...

 58. Dhe në fund përpihet nga çdo gjë
  nga deti i madh. Mbretëron heshtja.

 59. Por, më vonë rilind e gjithë bota
  përsëri: pjellore, e gjelbëruar-

 60. -dhe e mrekullueshme
  si asnjëherë më parë.

 61. Fëmijët e perëndive dhe Balder-i
  kthehen nga bota e të vdekurve-

 62. -dhe udhëheqin botën.

 63. Toka popullohet me gra,
  burra dhe fëmijë-

 64. -kurse një diell i ri më i bukur
  qarkullon mbi harkun qiellor.

 65. Textning:
  www.broadcasttext.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Ragnarök

Avsnitt 10 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I vikingarnas tro kallas berättelsen om när jorden går under och tiden tar slut för Ragnarök. Det är det sista stora slaget där Loke har bytt sida och slåss tillsammans med jättar och monster mot gudarna. Uppläsare: Shuquri Sejdijaj.

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid > Vikingatiden, Modersmål och minoritetsspråk > Albanska, Religionskunskap > Fornnordisk mytologi
Ämnesord:
Fornnordisk mytologi, Fornnordisk religion, Nordiska gudasagor, Ragnarök, Religion, Religionshistoria, Vikingar, Vikingatiden
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Odens rike - albanska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Skapelsen

Avsnitt 1 av 10

Enligt vikingarnas skapelseberättelse föddes gudarna ur en sten som slickades av en ko.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Den stora muren

Avsnitt 2 av 10

Vikingarnas gudar var ganska luriga typer när allt kommer omkring. Om bedragna jättar, om Loke som föder monsterbarn och om gudarnas speciella djur.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Mimers brunn

Avsnitt 3 av 10

Om hur Oden blev av med sitt ena öga, om krigarna som samlas i Valhall och en gris som föds varje natt. Dessutom får vi se hur livet såg ut på en vikingagård.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Tor får sin hammare

Avsnitt 4 av 10

Vi får veta hur Tor fick sin magiska hammare och hur han nästan slog ihjäl den fruktade Midgårdsormen.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Freja vägrar gifta sig

Avsnitt 5 av 10

Om hur Tor får klä ut sig till kvinna när jätten Trym stjäl hans hammare.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Tor tävlar med jättarna

Avsnitt 6 av 10

Tor blir lurad av kungen över jättarna och lär sig att allt inte är vad det ser ut att vara.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Iduns magiska äpplen

Avsnitt 7 av 10

I Iduns trädgård växer äpplen av guld som gör gudarna odödliga.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Sigurd Drakdödaren

Avsnitt 8 av 10

Sagan om Sigurd som dödade en drake och vann en guldskatt var känd i hela vikingarnas värld.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Balders död

Avsnitt 9 av 10

Om den gode guden Balder som blir dödligt lurad av den elake Loke.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOdens rike - albanska

Ragnarök

Avsnitt 10 av 10

I vikingarnas tro kallas berättelsen om när jorden går under för Ragnarök.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta En rolig historia - syntolkat

Modets historia

Ann och Henrik ser ett historieprogram på tv och börjar fundera över kläder och mode. Hur blev kläder mer än bara något man har på sig för att slippa frysa? Har man alltid fått ha på sig vad man vill? Och varför har kvinnor ofta haft så opraktiska kläder? Henrik och Ann beger sig till stenåldern och uppfinner nålen. Var det nu det första modet uppstod? De reser sig vidare till medeltiden men har inte riktigt koll på lagarna som reglerade vad man fick ha på sig. Vid den franske kung Ludvig XIV:s hov betydde kläderna allt för hur man bedömdes. Ann och Henrik provar klänningar, smink och klackskor, och får också se hur klädindustrin växer fram på 1800-talet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Gustav Vasa

Anna och Johan hamnar hos en grinig Gustav Vasa som har svår tandvärk. Lyckas de upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?