Titta

UR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

UR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

Om UR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

Seminariet riktar sig lika mycket till drabbade och anhöriga som till personer som i sin yrkesroll möter personer som har drabbats av sexuella övergrepp. Två poliser står på scenen och berättar om sitt arbete. Barnporrutredaren Björn Sellström från polisens IT-enhet talar om hur polisens arbetar för att identifiera barn, ofta med förhoppningen att kuna stoppa en serie pågående övergrepp. Birgitta Engberg undervisar på Polishögskolan i nya metoder att förhöra barn. Åsa Kastbom är läkare och arbetar på barn- och ungdomspsykiatrin i Linköping. Hon talar om ett barns normala sexialitet, för att sedan med utgångspunkt i det kunna käna igen tecknen hos barn som har råkat illa ut. Vi möter också Daniela Nilervik. När hon var 16 år utsattes hon för sexuella övergrepp. Hon berättar om sina egna reaktioner inför det som skedde, och sedan hur hon togs emot av vuxenvärlden när hon - med hjälp av en kompis - till slut klarade av att bryta tystnaden. Hon talar om hur tillliten till föräldrarna vacklade. Hur hon upplevde att skolan svek. Och hur hon upplevde ett starkt stöd från polisens utredare. Moderator är Frida Lundh. Arrangör är Föreningen Anhöriga Till Sexuellt Utnyttjade Barn/Göteborg, ATSUB. Seminariet är inspelat i Dalheimershus i Göteborg i september 2010.

Till första programmet

UR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn : Inledning av seminarietDela

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Inledning av seminariet

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Frida Lundh, till vardags informatör på Föreningen för anhöriga till sexuellt utnyttjade, ATSUB, i Göteborg, berättar om förutsättningarna med seminariet och om föreningens arbete med stöd för både drabbade och anhöriga. Hennes roll i seminariet Sexuella övergrepp mot barn är moderatorns.

Ämnen:
Samhällskunskap
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

Inledning av seminariet

Frida Lundh, informatör på Föreningen för anhöriga till sexuellt utnyttjade barn/Göteborg, berättar om förutsättningarna med seminariet och om föreningens arbete med stöd för både drabbade och anhöriga. Hon är moderator för seminariet.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

Polisens arbete: Ett nytt sätt att förhöra barn

Birgitta Engberg, poliskommisarie som undervisar på Polishögskolan talar om hur man ska ställa frågor till barn, hur man pratar med dem på ett annat sätt om man misstänker att det har utsatts för övergrepp. Många förhör som hölls tidigare var inte rättssäkra, menar Birgitta Engberg. Det ser man inte minst på antalet resningsmål där män dömts felaktigt på grund av brister i förundersökningarna och förhörsmetoderna. Arrangör: Föreningen Anhöriga till sexuellt utnyttjade barn/Göteborg.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

Att bryta tystnaden - egna upplevelser av sexuella övergrepp

En berättelse om att som drabbad bryta tystnaden om sexuella övergrepp - om de reaktioner och det svek som väntade efteråt. Arrangör: Föreningen Anhöriga till sexuellt utnyttjade barn/Göteborg.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Sexuella övergrepp mot barn

Läkare: Om barns normala sexualitet

Åsa Kastbom är läkare på BUP, Barn- och ungdomspsykiatrin i Linköping. Hon är doktorand, och tittar som forskare både på sexuella övergrepp och på normal sexualitet. För att veta vad som är ett sexuellt övergrepp måste man veta vad som är normalt, säger hon. Arrangör: Föreningen Anhöriga till sexuellt utnyttjade barn/Göteborg.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Ett gott hem för alla

De finska romernas invandring och deras kamp

Diana Nyman är sakkunnig i romska frågor och föreläser om de finska romernas historia. Finska romer kom som socialpolitiska flyktingar till Sverige i slutet av 1950-talet och har fått kämpa hårt för sina rättigheter. Nyman ger en kronologi över viktiga händelser. Inspelat den 7 november 2015 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Moderna museet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Kåt hela livet

Sex mellan äldre ses som något äckligt, säger före detta RFSU-basen Margo Ingvardsson. Numera kämpar hon för äldres rätt till sin sexualitet. Forskningen visar att passionen och driften finns kvar, även när man har blivit gammal och skröplig.