
Bildningsbyrån - tänka mot strömmen

Bertha von Suttner – ned med vapnen
Om programmet
Bertha von Suttner var det sena 1800-talets galjonsfigur i kampen för fred. Hennes roman "Ned med vapnen" blev en bästsäljare. Genom fredskongresser och internationella domstolar ville hon skapa fred i världen. Idéer som inspirerade Alfred Nobel till fredspriset och la grunden för idén om internationella institutioner för att bevara freden i världen.
- Ämnesord:
- 1800-talet, Biografi, Fredsfrågan, Fredsfrågor, Författare, Historia, Internationella relationer, Nedrustning, Nobelpristagare, Nobels fredspris, Pacifister, Samhällsvetenskap, Suttner, Bertha von, 1843-1914
- Produktionsår
- 2025
- Tillgänglig till
- 30 juni 2029
- Talat språk
- Svenska
- Medverkande
- Ingrid Carlberg, Stina Oscarson, Gustav Källstrand
- Reporter
- Simon Moser
Pedagogiskt syfte
Programmen är tänkta att användas i undervisningen på gymnasiet, folkhögskolor och i folkbildningen, både för att inspirera till självständigt tänkande, men också för att åskådliggöra den idéhistoriska kontext som de porträtterade personerna levde och verkade i.
- Utbildningsnivå:
- Folkhögskola / Studieförbund
Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.
Läs mer om hur vi arbetar med pedagogik och arbetsmaterial