


Fabellas färd till 1907
Finns även som Syntolkat · Utan tolkning
Om programmet
Del 4 av 10. Fabellas klass ska åka på skolresa. På en lektion diskuterar de hur de ska tjäna ihop pengar till resan. Barnarbete är ju förbjudet. Minnet skickar Fabella på en tidsresa till 1907. Där träffar hon Sven vars mamma precis har dött och hans pappa är på väg att utvandra till Tyskland. Fattigvårdsstyrelsen bestämmer att Sven och hans syster ska säljas på barnauktion. Fabella gör allt hon kan för att hjälpa Sven. Men en skaffare får aldrig ingripa i historien.
- Ämnesord:
- 2010-talet, Auktioner, Barn, Fattigdom, Fiktiva berättelser, Historia, Minnen, Parallella världar, Sekelskiftet 1900, Sverige, Tidsresor
- Produktionsår
- 2020
- Tillgänglig till
- 31 maj 2030
- Talat språk
- Svenska
- Undertexter
- Svenska
- Medverkande
- Viva Östervall Lyngbrant, Mia Benson, Simon Mezher, Ia Axelsson, Mio Ollinen, Douglas Johansson, Omid Khansari, Figge Norling, Ann-Charlotte Franzén
Pedagogiskt syfte
Serien visar att alla är en del av historien och inspirerar barn till att berätta sina egna historier. Utifrån ett dåtidsperspektiv beskrivs samhällsfrågor som har lett till var vi står idag. Levnadsvillkor, identitets- och livsfrågor utifrån olika tider i Sverige. Rättigheter som rösträtt, diskriminering och rätten att få strejka. Krigsbarn, naturresurser och ekonomiska villkor.
- Utbildningsnivå:
- Grundskola 4-6
- Ämne:
- Historia, Efter ca 1900, Samhällskunskap, Identitet och livsstil, Svenska, Värdegrund
Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.
Läs mer om hur vi arbetar med pedagogik och arbetsmaterial