
Boktrailern - teckenspråk

När hundarna kommer
Om programmet
Momo berättar om Jessica Shiefauers bok ”När hundarna kommer”. En ungdomsroman om livet i en småstad. Det handlar om Esters och Isaks starka kärlekshistoria. Det handlar om Isaks lillebror Anton som dras in i en mörk värld kantad av rädslor och nynazism. En värld som får Anton att döda en annan människa. Hur kan det överhuvudtaget ske och hur påverkar det omgivningen?
- Ämnesord:
- Barn, Barn- och ungdomslitteratur, Bröder, Böcker och läsning, Hatbrott, Kärlek, Litteraturpsykologi, Litteraturupplevelse, Litteraturvetenskap, Läsning, Mord, Nynazism, Småstäder, Svensk litteraturhistoria, Sverige
- Produktionsår
- 2024
- Tillgänglig till
- 30 juni 2028
- Talat språk
- Svenskt teckenspråk
- Undertexter
- Svenska
Dela programmet
Pedagogiskt syfte
Boktrailern – teckenspråk är korta, förklarande och inspirerande litteraturprogram. Böckerna presenteras på ett sätt som väcker nyfikenhet och ger förförståelse inför läsningen.
- Utbildningsnivå:
- Grundskola 7-9, Specialskola 8-10