


Evolutionsteorin
Om programmet
Resorna över haven fortsatte. Förutom att leta kryddor och andra rikedomar så drevs människor av att upptäcka världen. Charles Darwin kom på evolutionsteorin under sin jordenruntresa. Evolutionsteorin handlar om hur växter, djur och människor med tiden utvecklas, förändras och anpassar sig till sin miljö. Det var faktiskt en liten fågel som fick honom att fundera över den här teorin.
- Ämnesord:
- 1800-talet, Darwin, Charles, 1809-1882, Evolution (biologi), Finkar, Upptäcktsresande, Upptäcktsresor, Världsomseglingar
- Produktionsår
- 2019
- Tillgänglig till
- 30 juni 2026
- Talat språk
- Svenska
- Medverkande
- Charlotta Björck, Johannes Berg, Maja Åström
- Författare
- Sarah Sheppard
Dela podden
Pedagogiskt syfte
Serien skildrar på ett roligt sätt det centrala innehållet om upptäcksresandets betydelse och konsekvenser. Här ges möjlighet till att få förståelse kring begreppen kronologi, orsak och konsekvens. Programmen ger eleven en bra ingång till att utveckla sin förmåga att använda en historisk referensram, förstå tidsperioder, händelser, gestalter och kulturmöten.
- Utbildningsnivå:
- Grundskola F-3, Grundskola 4-6
- Ämne:
- Biologi, Evolution, Geografi, Historia, Nya tiden - Europa och världen