series

Genom mina ögon

Kan du förstå en händelse bättre genom någon annans ögon? Drama åk 7-9.

• Grundskola 7-9

• Biologi, Geografi, Hem- och konsumentkunskap, Historia, Idrott och hälsa, Religionskunskap, Samhällskunskap, Sexualitet, samtycke och relationer, Värdegrund

Programbild

Jag ångrar det jag gjorde på festen

Trailer

Om programmet

Maija är intresserad av Edwin och de strulade på Valborgsfesten. Hon hoppas att de ska bli ihop, men samtidigt har hon svikit sin bästa kompis Selma, som också är intresserad av Edwin. Det värsta är ändå att hon kan ha blivit smittad av en könssjukdom. Avsnittet tar upp fakta om bakterier, gonorré, provtagning och smittspridning.

Ämnesord:
Allmän medicin, Gonorré, Könssjukdomar, Medicin, Sexuellt överförda sjukdomar, Smittsamma sjukdomar, Smittskydd, Ungdomar och sexualitet
Produktionsår
2025
Tillgänglig till
30 juni 2029
Talat språk
Svenska
Undertexter
Svenska

Pedagogiskt syfte

Filmerna fokuserar på de punkter i kunskapsområdena som kan upplevas som komplexa och där olika perspektiv behöver belysas. Det kan exempelvis handla om sociala, ekonomiska eller rättsliga samhällsstrukturer. Relationer, identitet och värdegrund är återkommande teman. Målet är att främja inlevelse, förståelse och respekt för människors olikheter, samtidigt som filmerna förmedlar kunskaper kopplade till centralt innehåll.

Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Ämne:
Biologi, Kropp och hälsa, Sexualitet, samtycke och relationer

Liknande program