
Från polcirkeln till ekvatorn
Avsnitt 1 · 8 min · Hur gick det när Mervi skulle träffa sin partners släkt i Kamerun?
Du får lyssna till vanliga människors ovanliga berättelser. Fem personer berättar sanna historier från sina egna liv, på meänkieli. Temat för berättelserna är första gången. Hör om ett möte mellan polcirkeln och ekvatorn, om en riktig Pippi Långstrump-uppväxt, om kraftmätningar i bastun, om bankrånarna som förstörde julen och om att vägra skrämmas till tystnad. Berättelserna har framförts live på scen i Kulturhuset Ebeneser i Luleå. En mick, en människa, en berättelse. Och en varm publik som lyssnar.
Mervi Erkheikki ska träffa sin partners släkt för första gången på plats i Kamerun. Det blir en resa som bjuder på många överraskningar. Men trots många olikheter och avsaknad av ett gemensamt språk så knyts starka band för framtiden.
Etnologi, Familjer, Familjesociologi, Kamerun, Levnadsberättelser, Parrelationer, Samhällsvetenskap, Släktskapsförhållanden, Socialantropologi, Sociologi, Sverige
2021
30 juni 2026
Gymnasieskola
Modersmål och minoritetsspråk, Meänkieli, Samhällskunskap, Individer och gemenskaper
Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.
Lär dig mer om hur vi jobbar med arbetsmaterial för vårt utbud