
Fejk

Sex
En del av UR:s program är bara tillgängliga för lärare, pedagoger och elever. Logga in för att spela.
Om programmet
Med utgångspunkt i skådespelaren Burt Reynolds utvik på 1970-talet pratar Anna Charlotta och panelen om förändrade perspektiv på manlig nakenhet. Hur har sexiga utspel påverkat karriären för killar som utmanat manligheten? Panelen minns svenska rockstjärnor som på 1980-talet bekymmerslöst visade snoppen i ungdomstidningen Okej. Dessutom avslöjas vilken svensk låt som tidningen Expressen kallat "samlagsvideo" och varför soulartisten D'Angelo kände sig så förnedrad att han lämnade rampljuset.
- Ämnesord:
- 1900-talet, 2000-talet, Genusfrågor, Historia, Kulturell verksamhet, Källkritik, Könsroller i massmedia, Manlighet, Nakenhet, Populärkultur, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Pedagogiskt syfte
Syftet är att träna förmågan att förstå och värdera historiebruk och historiemedvetande med fokus på genus. Genom att granska historiska källor och normer ur olika perspektiv ställs frågor om förändringsprocesser och historiesyn.
- Utbildningsnivå:
- Gymnasieskola
Vi har för närvarande inget arbetsmaterial för detta program.
Läs mer om hur vi arbetar med pedagogik och arbetsmaterial