


Dolours Price – från fred till våld
Om programmet
Den nordirländska studenten gick med i medborgarrättsrörelsen för att kämpa för lika rättigheter mellan katoliker och protestanter. I januari 1969 deltog Dolours Price i en fredsmarsch mellan Belfast och Londonderry. Hon tror till den här dagen på en fredlig kamp, men efter attackerna mot demonstrationen gav hon upp den fredliga fåran. Hon gick med i den Nordirländska republikanska armén, IRA, och kom att bli en av Nordirlands mest fruktade kvinnor.
- Ämnesord:
- Biografi, Brittiska öarnas historia, Historia, Irlands historia, Irländska republikanska armén, Nordirland, Nordirlandfrågan, Nordirlands historia, Politiska aktivister, Politiskt våld, Price, Dolours, 1950-2013, Storbritannien
Pedagogiskt syfte
Programmen är tänkta att användas i undervisningen på gymnasiet, folkhögskolor och i folkbildningen, både för att inspirera till självständigt tänkande, men också för att åskådliggöra den idéhistoriska kontext som de porträtterade personerna levde och verkade i.
- Utbildningsnivå:
- Folkhögskola / Studieförbund
- Ämne:
- Historia, Efter ca 1900, Religionskunskap, Religion och samhälle, Samhällskunskap, Politik och statskunskap